- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- KLM603048F/KJLM603013/ZK
KLM603048F/KJLM603013/ZK Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| KLM603048F/KJLM603013/ZK interchange LOYAL KLM603048F/KJLM603013/ZK | |
| KLM603048F/KJLM603013/ZK cross reference LOYAL KLM603048F/KJLM603013/ZK | |
| KLM603048F/KJLM603013/ZK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KLM603048F/KJLM603013/ZK |
| d: | 21.500 mm0.8465 in |
| D: | LM603000 |
| B: | 2.29 mm0.090 in |
| r(min): | 3.560 mm0.14 in |
| r1(min): | 26.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 69.09 mm2.72 in |
| Series: | 56.90 mm2.24 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 74.68 mm2.94 in |
| Design Units: | 50.55 mm1.99 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 78.000 mm3.0709 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 45.000 mm1.7717 in |
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2


KLM603048F/KJLM603013/ZK PDF download