- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33208/Y33208
X33208/Y33208 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33208/Y33208 interchange Timken X33208/Y33208 | |
| X33208/Y33208 cross reference Timken X33208/Y33208 | |
| X33208/Y33208 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33208/Y33208 |
| d: | 32.000 mm1.2598 in |
| D: | 33208 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 35.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 70.10 mm2.76 in |
| Series: | 51.05 mm2.01 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 76.96 mm3.03 in |
| Design Units: | 46.99 mm1.85 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 40 mm1.5748 in |
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7


X33208/Y33208 PDF download