- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32207CM/Y32207CM
X32207CM/Y32207CM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32207CM/Y32207CM interchange LOYAL X32207CM/Y32207CM | |
| X32207CM/Y32207CM cross reference LOYAL X32207CM/Y32207CM | |
| X32207CM/Y32207CM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32207CM/Y32207CM |
| d: | 24.250 mm0.9547 in |
| D: | 32207C |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 23.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 62.99 mm2.48 in |
| Series: | 46.48 mm1.83 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 67.10 mm2.68 in |
| Design Units: | 42.42 mm1.67 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 72.000 mm2.8346 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 35.000 mm1.3780 in |
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6


X32207CM/Y32207CM PDF download