- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32204/Y32204
X32204/Y32204 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32204/Y32204 interchange Timken X32204/Y32204 | |
| X32204/Y32204 cross reference Timken X32204/Y32204 | |
| X32204/Y32204 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32204/Y32204 |
| d: | 19.250 mm0.7579 in |
| D: | 32204 |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 8.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 40.39 mm1.59 in |
| Series: | 28.45 mm1.12 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 43.94 mm1.73 in |
| Design Units: | 26.42 mm1.04 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 47.000 mm1.8504 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 20.000 mm0.7874 in |
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5


X32204/Y32204 PDF download