- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XAA32005X/Y32005X
XAA32005X/Y32005X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XAA32005X/Y32005X interchange Timken XAA32005X/Y32005X | |
| XAA32005X/Y32005X cross reference Timken XAA32005X/Y32005X | |
| XAA32005X/Y32005X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XAA32005X/Y32005X |
| d: | 15.000 mm0.5906 in |
| D: | 32005X |
| B: | 0.64 mm0.03 in |
| r(min): | 3.300 mm0.13 in |
| r1(min): | 8.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 41.40 mm1.63 in |
| Series: | 37.08 mm1.46 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 44.50 mm1.79 in |
| Design Units: | 29.97 mm1.18 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 47.000 mm1.8504 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 25.000 mm0.9843 in |
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2


XAA32005X/Y32005X PDF download