- Loyal
- 6014Z
6014Z Bearing | Loyal
| 6014Z interchange KOYO 6014Z | |
| 6014Z cross reference KOYO 6014Z | |
| 6014Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014Z |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,602 Kg |
| da max | 79,5 mm |
| Da max. | 103,5 mm |
| ra max. | 1 mm |
| da min. | 76,5 mm |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6014Z |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Oil) Lubrication Speed | 7200 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 6100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 38,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 30,9 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



6014Z PDF download