- Loyal
- 23224 EKW33+AHX3224
23224 EKW33+AHX3224 Bearing | Loyal
| 23224 EKW33+AHX3224 interchange ISB 23224 EKW33+AHX3224 | |
| 23224 EKW33+AHX3224 cross reference ISB 23224 EKW33+AHX3224 | |
| 23224 EKW33+AHX3224 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 23224 EKW33+AHX3224 |
| D | 215 mm |
| d | 115 mm |
| B | 76 mm |
| C | 76 mm |
| K | 4,5 mm |
| Weight | 13 Kg |
| Size (mm) | 115x215x76 |
| Width (mm) | 76 |
| Bearing number | 23224 EKW33+AHX3224 |
| Bore Diameter (mm) | 115 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2142 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 681 kN |
| Basic static load rating (C0) | 911 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



23224 EKW33+AHX3224 PDF download