- Loyal
- 23224-K-MB-W33+AHX3224
23224-K-MB-W33+AHX3224 Bearing | Loyal
| 23224-K-MB-W33+AHX3224 interchange NKE 23224-K-MB-W33+AHX3224 | |
| 23224-K-MB-W33+AHX3224 cross reference NKE 23224-K-MB-W33+AHX3224 | |
| 23224-K-MB-W33+AHX3224 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 23224-K-MB-W33+AHX3224 |
| d | 120 mm |
| D | 215 mm |
| B | 76 mm |
| C | 13 mm |
| d1 | 115 mm |
| B1 | 90 mm |
| B2 | 94 mm |
| Weight | 13,61 Kg |
| r2 min. | 2,1 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| Size (mm) | 120x215x76 |
| Thread (G) | M 135x2 |
| Width (mm) | 76 |
| Limiting speed | 2800 r/min |
| Bearing number | 23224-K-MB-W33+AHX3224 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| Calculation factor (e) | 0,36 |
| Calculation factor (Y0) | 1,8 |
| Calculation factor (Y1) | 1,9 |
| Basic dynamic load rating (C) | 564 kN |
| Basic static load rating (C0) | 803 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



23224-K-MB-W33+AHX3224 PDF download