- Loyal
- 5308
5308 Bearing | Loyal
| 5308 interchange NSK 5308 | |
| 5308 cross reference NSK 5308 | |
| 5308 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308 |
| a | 45,5 mm |
| r | 1.5 |
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 36,5 mm |
| C | 36,5 mm |
| da | 49 |
| ra | 1.5 |
| C0 | 41 |
| B_ | 36.5 |
| Z_ | 8 |
| D_ | 90 |
| ao | 45.5 |
| DA_ | 14.288 |
| DE_ | 78.344 |
| ALP | 50 |
| D_a | 81 |
| SRE | 7.43 |
| DI_ | 49.656 |
| SRI | 7.43 |
| SREN | 0 |
| SREX | 0.03 |
| KBRG | 1121 |
| SDM_ | 64 |
| yobi | 5308 |
| mass | 1.05 |
| SRIX | 0.03 |
| SRIN | 0 |
| Weight | 1,05 Kg |
| r min. | 1,5 mm |
| da max | 81 mm |
| LangID | 1 |
| da min. | 49 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| hidYobi | 5308 |
| Oil rpm | 6700 |
| GRS rpm | 5300 |
| hidTable | ecat_NSANGBD |
| Size (mm) | 40x90x36.5 |
| Prod_Type3 | ACBB_DR_A |
| Width (mm) | 36,5 |
| Bearing number | 5308 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5 300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 56,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 41 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



5308 PDF download