- Loyal
- RTUE55
RTUE55 Bearing | Loyal
| RTUE55 interchange NKE RTUE55 | |
| RTUE55 cross reference NKE RTUE55 | |
| RTUE55 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RTUE55 |
| F | 17 mm |
| E | 60 mm |
| M | 130 mm |
| L | 71,4 mm |
| K | 35 mm |
| H | 104 mm |
| G | 26 mm |
| W | 95 mm |
| D | 22 mm |
| T | 102 mm |
| B | 42 mm |
| A | 169 mm |
| O | 43,6 mm |
| V | 145 mm |
| d | 55 mm |
| R | 76 mm |
| K1 | 63,5 mm |
| Thread (G) | R1/8“ |
| Bearing number | RTUE55 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



RTUE55 PDF download