- Loyal
- C39/670KM
C39/670KM Bearing | Loyal
| C39/670KM interchange SKF C39/670KM | |
| C39/670KM cross reference SKF C39/670KM | |
| C39/670KM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | C39/670KM |
| D | 900 mm |
| C | 170 mm |
| B | 170 mm |
| d | 670 mm |
| Ca | 2,5 mm |
| D1 | 848 mm |
| d2 | 764 mm |
| S1 | 40,5 mm |
| Weight | 315 Kg |
| da max | 789 mm |
| Da min | 830 mm |
| ra max. | 5 mm |
| r1 min. | 6 mm |
| r2 min. | 6 mm |
| da min. | 693 mm |
| Da max. | 877 mm |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Bearing number | C39/670KM |
| Limiting speed | 630 r/min |
| Reference speed | 480 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Calculation factor (k2) | 0,113 |
| Fatigue load limit (Pu) | 695 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4900 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11200 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



C39/670KM PDF download