- Loyal
- 51416
51416 Bearing | Loyal
| 51416 interchange Loyal 51416 | |
| 51416 cross reference Loyal 51416 | |
| 51416 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51416 |
| d | 80 mm |
| D | 170 mm |
| T | 68 mm |
| d1 | 83 mm |
| D1 | 170 mm |
| Weight | 7,95 Kg |
| Bearing number | 51416 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| (Grease) Lubrication Speed | 850 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 270 kN |
| Basic static load rating (C0) | 620 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



51416 PDF download