- Loyal
- 22238-K-MB+H3138
22238-K-MB+H3138 Bearing | Loyal
| 22238-K-MB+H3138 interchange FAG 22238-K-MB+H3138 | |
| 22238-K-MB+H3138 cross reference FAG 22238-K-MB+H3138 | |
| 22238-K-MB+H3138 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 22238-K-MB+H3138 |
| n | 17,7 mm |
| C | 92 mm |
| c | 31 mm |
| I | 141 mm |
| d | 190 mm |
| D | 340 mm |
| B | 92 mm |
| d2 | – mm |
| d5 | 9,5 r/min |
| D1 | 296 mm |
| Dm | 252 mm |
| d1 | 170 mm |
| Weight | 47 Kg |
| r min. | 4 mm |
| da max | 223 mm |
| db min | 202 mm |
| ba min. | 21 mm |
| Da max. | 323 mm |
| ra max. | 3 mm |
| Size (mm) | 190x340x92 |
| Width (mm) | 92 |
| Limiting speed | 1 800 r/min |
| Bearing number | 22238-K-MB+H3138 |
| Reference speed | 1 600 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 340 |
| Calculation factor (e) | 0,28 |
| Fatigue load limit (Pu) | 122 |
| Calculation factor (Y0) | 2,34 |
| Calculation factor (Y1) | 2,39 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1200 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1830 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



22238-K-MB+H3138 PDF download