- Loyal
- SAKB16F
SAKB16F Bearing | Loyal
| SAKB16F interchange SKF SAKB16F | |
| SAKB16F cross reference SKF SAKB16F | |
| SAKB16F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAKB16F |
| d | 16 mm |
| h | 66 mm |
| B | 21 mm |
| dk | 28,5 mm |
| Angle | 15 ° |
| C1 max | 15 mm |
| Weight | 0,2 Kg |
| d2 max. | 43 mm |
| l1 min. | 37 mm |
| l2 max. | 89 mm |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Thread (G) | M16 Tolerance 6g |
| Bearing number | SAKB16F |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,4 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



SAKB16F PDF download