- Loyal
- SBT5
SBT5 Bearing | Loyal
| SBT5 interchange NMB SBT5 | |
| SBT5 cross reference NMB SBT5 | |
| SBT5 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBT5 |
| C | 6 mm |
| W | 8 mm |
| d | 5 mm |
| D | 16 mm |
| B | 5 mm |
| O | 8,8 mm |
| H | 6 mm |
| Db | 11,906 mm |
| Angle | 11 ° |
| Weight | 0,01 Kg |
| Size (mm) | 5x16x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | SBT5 |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 11,17 kN |
| Static load rating radial (C0) | 24,51 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



SBT5 PDF download