- Loyal
- 1312
1312 Bearing | Loyal
| 1312 interchange Loyal 1312 | |
| 1312 cross reference Loyal 1312 | |
| 1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312 |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| Weight | 1,95 Kg |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Bearing number | 1312 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 58,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



1312 PDF download