- Loyal
- 6412
6412 Bearing | Loyal
| 6412 interchange NKE 6412 | |
| 6412 cross reference NKE 6412 | |
| 6412 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6412 |
| D | 150 mm |
| d | 60 mm |
| B | 35 mm |
| C | 35 mm |
| Weight | 2,8 Kg |
| r1 min. | 2,1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| Size (mm) | 60x150x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Bearing number | 6412 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Basic dynamic load rating (C) | 109 kN |
| Basic static load rating (C0) | 70 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



6412 PDF download