- Loyal
- 69/950
69/950 Bearing | Loyal
| 69/950 interchange KOYO 69/950 | |
| 69/950 cross reference KOYO 69/950 | |
| 69/950 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 69/950 |
| D | 1250 mm |
| d | 950 mm |
| B | 132 mm |
| r min. | 7,5 mm |
| Weight | 431 Kg |
| da min. | 982 mm |
| Da max. | 1218 mm |
| ra max. | 6 mm |
| Size (mm) | 950x1250x132 |
| Width (mm) | 132 |
| Bearing number | 69/950 |
| Bore Diameter (mm) | 950 |
| Outer Diameter (mm) | 1250 |
| Basic dynamic load rating (C) | 989 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2580 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



69/950 PDF download