- Loyal
- 6909L11ZZ
6909L11ZZ Bearing | Loyal
| 6909L11ZZ interchange NSK 6909L11ZZ | |
| 6909L11ZZ cross reference NSK 6909L11ZZ | |
| 6909L11ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6909L11ZZ |
| D | 68 mm |
| d | 45 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 45x68x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6909L11ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,1 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



6909L11ZZ PDF download