- Loyal
- 6312 ZZ
6312 ZZ Bearing | Loyal
| 6312 ZZ interchange Loyal 6312 ZZ | |
| 6312 ZZ cross reference Loyal 6312 ZZ | |
| 6312 ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6312 ZZ |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| Weight | 1,7 Kg |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Bearing number | 6312 ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 81,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 52 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



6312 ZZ PDF download