  • 24188-B-K30 + AH24188-H
24188-B-K30 + AH24188-H Bearing | Loyal
24188-B-K30 + AH24188-H interchange FAG 24188-B-K30 + AH24188-H
24188-B-K30 + AH24188-H cross reference FAG 24188-B-K30 + AH24188-H
24188-B-K30 + AH24188-H Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 24188-B-K30 + AH24188-H
l 310 mm
e 0,38
D 720 mm
B 280 mm
a 22 mm
b 30 mm
m 451 kg / Weight
d 440 mm
Size (mm) 420x720x280
Width (mm) 280
ds 12,5 mm
Cr 6400000 N / Dynamic load rating (radial)
ns 23,5 mm
D1 612,4 mm
Y1 1,76
Y2 2,62
nG 710 1/min / Limiting speed
nB 255 1/min / Reference speed
m1 42,9 kg / Weight, withdrawal sleeve
C0r 13200000 N / Static load rating (radial)
Bearing number 24188-B-K30 + AH24188-H
d1H 420 mm
d2G Tr460X5
Cur 1020000 N / Fatigue limit load, radial
rmin 6 mm
ra max 5 mm
da min 466 mm
Da max 694 mm