- Loyal
- 7232 C-UO
7232 C-UO Bearing | Loyal
| 7232 C-UO interchange Loyal 7232 C-UO | |
| 7232 C-UO cross reference Loyal 7232 C-UO | |
| 7232 C-UO Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7232 C-UO |
| D | 290 mm |
| d | 160 mm |
| a | 108,3 mm |
| B1 | 96 mm |
| Weight | 30,98 Kg |
| Size (mm) | 160x290x96 |
| Width (mm) | 96 |
| Bearing number | 7232 C-UO |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 465 kN |
| Basic static load rating (C0) | 665 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



7232 C-UO PDF download