- Loyal
- 7305 B
7305 B Bearing | Loyal
| 7305 B interchange ISB 7305 B | |
| 7305 B cross reference ISB 7305 B | |
| 7305 B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305 B |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| a | 26,8 mm |
| Weight | 0,24 Kg |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | 7305 B |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 10710 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,48 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15,29 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



7305 B PDF download