- Loyal
- 7305BDB
7305BDB Bearing | Loyal
| 7305BDB interchange NTN 7305BDB | |
| 7305BDB cross reference NTN 7305BDB | |
| 7305BDB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305BDB |
| a | 27 mm |
| d | 25 mm |
| D | 62 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| 2B | 34 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.984 Inch | 25 Millimeter |
| Width | 1.339 Inch | 34 Millimeter |
| Weight | 0,468 Kg |
| r min. | 1,1 mm |
| Db max | 57,5 mm |
| UNSPSC | 31171531 |
| r1 min. | 0,6 mm |
| da min. | 32 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| ra1 max. | 0,6 mm |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Inventory | 0.0 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 17 |
| duplex type: | Back to Back |
| Flush Ground | Yes |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Product Group | B00308 |
| closure type: | Open |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| cage material: | Steel |
| overall width: | 34 mm |
| bore diameter: | 25 mm |
| contact angle: | 40 ° |
| Keyword String | Angular Contact |
| fillet radius: | 1.1 mm |
| Bearing number | 7305BDB |
| finish/coating: | Uncoated |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Angle (α) | 40 ° |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Long Description | 25MM Bore; 62MM Outside Diameter; 34MM Width; Open; Yes Flush Ground; Ball Bearing; Single Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; C0-Medium; Steel Cage; 40 Degree; 2 (1 Pair); D |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 2.441 Inch | 62 Millimeter |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| outer ring width: | 17 mm |
| Weight / Kilogram | 0.472 |
| inner ring width: | 17 mm |
| Manufacturer Name | NTN |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| outside diameter: | 62 mm |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| maximum rpm (oil): | 12000 rpm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Number of Bearings | 2 (1 Pair) |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Mounting Arrangement | Duplex-Back to Back |
| maximum rpm (grease): | 9100 rpm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Number of Rows of Balls | Single Row |
| manufacturer product page: | Click here |
| (Grease) Lubrication Speed | 9 100 r/min |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| radial static load capacity: | 29300 N |
| Basic static load rating (C0) | 29,3 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 39,5 kN |
| radial dynamic load capacity: | 39500 N |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



7305BDB PDF download