- Loyal
- NNF5018PP
NNF5018PP Bearing | Loyal
| NNF5018PP interchange ZEN NNF5018PP | |
| NNF5018PP cross reference ZEN NNF5018PP | |
| NNF5018PP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNF5018PP |
| D | 140 mm |
| d | 90 mm |
| B | 67 mm |
| Weight | 3,71 Kg |
| Size (mm) | 90x140x67 |
| Width (mm) | 67 |
| Bearing number | NNF5018PP |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 305 kN |
| Basic static load rating (C0) | 540 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



NNF5018PP PDF download