- Loyal
- 7308CP5
7308CP5 Bearing | Loyal
| 7308CP5 interchange NTN 7308CP5 | |
| 7308CP5 cross reference NTN 7308CP5 | |
| 7308CP5 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308CP5 |
| C | 23 mm |
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 23 mm |
| Bore | 1.575 Inch | 40 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 0.906 Inch | 23 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Preload | None |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 23 |
| Flush Ground | No |
| Raceway Style | 1 Rib Outer Ring |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B04270 |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Keyword String | Ball Angular Contact |
| Other Features | Single Row | Angular Contact |
| Bearing number | 7308CP5 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 5 | ISO P5 |
| Angle (α) | 15 ° |
| Material - Ball | Steel |
| Long Description | 40MM Bore; 90MM Outside Diameter; 23MM Width; Open Enclosure; ABEC 5 | ISO P5 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearing; 15 Degree Contact Angle; Steel Cage Material; 1 Rib Outer Ring Raceway |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 3.543 Inch | 90 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.613 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



7308CP5 PDF download