- Loyal
- 7215-B-JP
7215-B-JP Bearing | Loyal
| 7215-B-JP interchange FAG 7215-B-JP | |
| 7215-B-JP cross reference FAG 7215-B-JP | |
| 7215-B-JP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215-B-JP |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| a | 56 mm |
| m | 1,25 kg / Weight |
| α | 40 ° / Angle |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| d1 | 96,5 mm |
| nB | 5300 1/min / Reference speed |
| nG | 6300 1/min / Limiting speed |
| D1 | 109,2 mm |
| Cr | 73000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 62000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 7215-B-JP |
| Cur | 4100 N |
| rmin | 1,5 mm |
| ra max | 1,5 mm |
| r1 min | 1 mm |
| da min | 84 mm |
| Db max | 124,4 mm |
| Da max | 121 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7215-B-JP PDF download