- Loyal
- 7215 ACD/P4A
7215 ACD/P4A Bearing | Loyal
| 7215 ACD/P4A interchange SKF 7215 ACD/P4A | |
| 7215 ACD/P4A cross reference SKF 7215 ACD/P4A | |
| 7215 ACD/P4A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215 ACD/P4A |
| a | 36.5 mm |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| D2 | 115,3 mm |
| D1 | 112,1 mm |
| dh | 96,6 mm |
| d1 | 92,9 mm |
| d2 | 92,9 mm |
| Bore | 2.953 Inch | 75 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 0.984 Inch | 25 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| db min | 84 mm |
| Db max | 125,8 mm |
| Weight | 1,2 Kg |
| r2 min. | 1,5 mm |
| r4 min. | 0,6 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| da min. | 84 mm |
| Da max. | 121 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| rb max. | 0,6 mm |
| r3 min. | 0,6 mm |
| Preload | None |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Flush Ground | No |
| Mass bearing | 1.21 kg |
| D1 | 112.1 mm |
| dn | 96.6 mm |
| d2 | 92.9 mm |
| d1 | 92.9 mm |
| Cage Material | Phenolic |
| Raceway Style | 1 Rib Outer Ring |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 25 Degree |
| Product Group | B04270 |
| Other Features | Single Row | Angular Contact | Super Precision | High Capacity Basic Design |
| Keyword String | Ball Angular Contact |
| Bearing number | 7215 ACD/P4A |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 7 | ISO P4 |
| Material - Ball | Steel |
| Long Description | 75MM Bore; 130MM Outside Diameter; 25MM Width; Open Enclosure; ABEC 7 | ISO P4 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearing; 25 Degree Contact Angle; Phenolic Cage Material; 1 Rib Outer Ring Rac |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Number of balls z | 17 |
| Manufacturer Name | SKF |
| rb max. | 0.6 mm |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Da max. | 121 mm |
| db min. | 84 mm |
| da min. | 84 mm |
| Db max. | 125.8 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| r3,4 min. | 0.6 mm |
| Calculation factor e | 0.68 |
| Calculation factor f | 1.08 |
| r1,2 min. | 1.5 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| (Oil) Lubrication Speed | 15 000 r/min |
| Fatigue load limit (Pu) | 2,5 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9 000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 68.9 kN |
| Ball diameter Dw | 15.875 mm |
| Preload class B GB | 860 N |
| Basic static load rating (C0) | 58,5 kN |
| Preload class D GD | 3440 N |
| Preload class C GC | 1720 N |
| Preload class A GA | 430 N |
| Basic dynamic load rating (C) | 68,9 kN |
| Fatigue load limit Pu | 2.5 kN |
| Calculation factor f1 | 0.99 |
| Calculation factor f2C | 1.02 |
| Calculation factor f2A | 1 |
| Calculation factor f2D | 1.05 |
| Calculation factor fHC | 1 |
| Calculation factor f2B | 1.01 |
| Basic static load rating C0 | 58.5 kN |
| Static axial stiffness, preload class D | 487 N/µm |
| Static axial stiffness, preload class C | 361 N/µm |
| Static axial stiffness, preload class A | 211 N/µm |
| Attainable speed for grease lubrication | 9000 r/min |
| Static axial stiffness, preload class B | 274 N/µm |
| Attainable speed for oil-air lubrication | 15000 r/min |
| Reference grease quantity Gref | 14.895 cm³ |
| Calculation factor (single, tandem) Y2 | 0.87 |
| Calculation factor (single, tandem) Y0 | 0.38 |
| Calculation factor (single, tandem) X2 | 0.41 |
| Calculation factor (back-to-back, face-to-face) Y1 | 0.92 |
| Calculation factor (back-to-back, face-to-face) Y2 | 1.41 |
| Calculation factor (back-to-back, face-to-face) Y0 | 0.76 |
| Calculation factor (back-to-back, face-to-face) X2 | 0.67 |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



7215 ACD/P4A PDF download