- Loyal
- F18039
F18039 Bearing | Loyal
| F18039 interchange Fersa F18039 | |
| F18039 cross reference Fersa F18039 | |
| F18039 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F18039 |
| D | 68 mm |
| d | 36,513 mm |
| B | 15 mm |
| Size (mm) | 36.513x68x15 |
| Width (mm) | 15 |
| Bearing number | F18039 |
| Bore Diameter (mm) | 36,513 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



F18039 PDF download