- Loyal
- 21312RHK
21312RHK Bearing | Loyal
| 21312RHK interchange KOYO 21312RHK | |
| 21312RHK cross reference KOYO 21312RHK | |
| 21312RHK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21312RHK |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| Weight | 2,08 Kg |
| r min. | 2,1 mm |
| da min. | 72 mm |
| Da max. | 118 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Bearing number | 21312RHK |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Calculation factor (e) | 0,24 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3700 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,72 |
| Calculation factor (Y1) | 2,78 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 168 kN |
| Basic static load rating (C0) | 193 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



21312RHK PDF download