- Loyal
- 6202LLB
6202LLB Bearing | Loyal
| 6202LLB interchange NTN 6202LLB | |
| 6202LLB cross reference NTN 6202LLB | |
| 6202LLB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202LLB |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,045 Kg |
| da max | 20 mm |
| da min. | 19 mm |
| Da max. | 31 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 11 |
| bore type: | Round |
| Product Group | B00308 |
| closure type: | Double Sealed |
| bore diameter: | 15 mm |
| Bearing number | 6202LLB |
| cage material: | Steel |
| overall width: | 11 mm |
| fillet radius: | 0.6 mm |
| finish/coating: | Uncoated |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| inner ring width: | 11 mm |
| outer ring width: | 11 mm |
| Weight / Kilogram | 0 |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| Manufacturer Name | NTN |
| outside diameter: | 35 mm |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| internal clearance: | CN |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| maximum rpm (grease): | 19000 rpm |
| static load capacity: | 3600 N |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| dynamic load capacity: | 7750 N |
| manufacturer product page: | Click here |
| (Grease) Lubrication Speed | 19 000 r/min |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Basic static load rating (C0) | 3,6 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,75 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



6202LLB PDF download