- Loyal
- 6202-C-2BRS
6202-C-2BRS Bearing | Loyal
| 6202-C-2BRS interchange FAG 6202-C-2BRS | |
| 6202-C-2BRS cross reference FAG 6202-C-2BRS | |
| 6202-C-2BRS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-C-2BRS |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| r | 0,6 mm |
| d2 | 19,8 mm |
| D2 | 31,2 mm |
| Weight | 0,045 Kg |
| Da max. | 31,2 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| da min. | 19,2 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202-C-2BRS |
| Reference speed | 22 400 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Fatigue load limit (Pu) | 250 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



6202-C-2BRS PDF download