- Loyal
- NA4902M
NA4902M Bearing | Loyal
| NA4902M interchange JNS NA4902M | |
| NA4902M cross reference JNS NA4902M | |
| NA4902M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NA4902M |
| C | 13 mm |
| d | 15 mm |
| F | 20 mm |
| D | 28 mm |
| B | 13 mm |
| da max | 19 mm |
| Weight | 0,035 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| Da max. | 26 mm |
| da min. | 17 mm |
| Size (mm) | 15x28x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | NA4902M |
| Limiting speed | 20 000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10 kN |
| Basic static load rating (C0) | 12,6 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



NA4902M PDF download