- Loyal
- NU19/670-TB-M1
NU19/670-TB-M1 Bearing | Loyal
| NU19/670-TB-M1 interchange FAG NU19/670-TB-M1 | |
| NU19/670-TB-M1 cross reference FAG NU19/670-TB-M1 | |
| NU19/670-TB-M1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU19/670-TB-M1 |
| F | 731 mm |
| d | 670 mm |
| D | 900 mm |
| B | 103 mm |
| m | 186 kg / Weight |
| s | 11,3 mm / Axial displacement facility from central position |
| E | 839 mm |
| Size (mm) | 670x900x103 |
| Width (mm) | 103 |
| nB | 1/min |
| nG | 1190 1/min / Limiting speed |
| D1 | 817 mm |
| Cr | 2040000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 4250000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | NU19/670-TB-M1 |
| rmin | 6 mm |
| r1 min | 6 mm |
| ra max | 5 mm |
| da min | 693 mm |
| da max | 726 mm |
| Da max | 877 mm |
| db min | 736 mm |
| ra1 max | 5 mm |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



NU19/670-TB-M1 PDF download