- Loyal
- 331290
331290 Bearing | Loyal
| 331290 interchange SKF 331290 | |
| 331290 cross reference SKF 331290 | |
| 331290 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 331290 |
| a | 309 mm |
| d | 685.8 mm |
| D | 876.3 mm |
| T | 200.025 mm |
| C | 152.4 mm |
| Size (mm) | 876.3x685.8x200.025 |
| Width (mm) | 200,025 |
| Mass bearing | 270 kg |
| Bearing number | 331290 |
| Thrust factor K | 1.4 |
| Thrust factor - K | 1.4 |
| Bore Diameter (mm) | 876,3 |
| Outer Diameter (mm) | 685,8 |
| Calculation factor e | 0.43 |
| r3,4 min. | 1.5 mm |
| r1,2 min. | 6.4 mm |
| d1 ≈ | 772 mm |
| D1 ≈ | 842 mm |
| r1,2 - min. | 6.4 mm |
| Design variant/feature | TDO/D |
| r3,4 - min. | 1.5 mm |
| Calculation factor - e | 0.43 |
| Basic dynamic load rating C | 3910 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 3910 kN |
| Fatigue load limit Pu | 750 kN |
| Calculation factor Y0 | 1.6 |
| Calculation factor Y2 | 2.3 |
| Calculation factor Y1 | 1.6 |
| Calculation factor - Y0 | 1.6 |
| Calculation factor - Y1 | 1.6 |
| Calculation factor - Y2 | 2.3 |
| Fatigue load limit - Pu | 750 kN |
| Basic static load rating C0 | 11000 kN |
| Basic static load rating - C0 | 11000 kN |
| Comparative radial load rating CF | 950 kN |
| Comparative axial load rating CFa | 393 kN |
| Comparative radial load rating - CF | 950 kN |
| Comparative axial load rating - CFa | 393 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



331290 PDF download