- Loyal
- L-1260DD
L-1260DD Bearing | Loyal
| L-1260DD interchange NMB L-1260DD | |
| L-1260DD cross reference NMB L-1260DD | |
| L-1260DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-1260DD |
| D | 12 mm |
| d | 6 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| L | 10,48 mm |
| L1 | 7,7 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 6x12x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | L-1260DD |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 12 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,831 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



L-1260DD PDF download