- Loyal
- L-1910
L-1910 Bearing | Loyal
| L-1910 interchange NMB L-1910 | |
| L-1910 cross reference NMB L-1910 | |
| L-1910 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-1910 |
| D | 19 mm |
| d | 10 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| L | 16,71 mm |
| L1 | 12,32 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 10x19x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | L-1910 |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,123 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



L-1910 PDF download