- Loyal
- NU2226-E-M6
NU2226-E-M6 Bearing | Loyal
| NU2226-E-M6 interchange NKE NU2226-E-M6 | |
| NU2226-E-M6 cross reference NKE NU2226-E-M6 | |
| NU2226-E-M6 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2226-E-M6 |
| C | 64 mm |
| S | 5,2 mm |
| d | 130 mm |
| F | 153,5 mm |
| D | 230 mm |
| B | 64 mm |
| Weight | 10,5 Kg |
| r4 min. | 3 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| r2 min. | 3 mm |
| r3 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 130x230x64 |
| Width (mm) | 64 |
| Bearing number | NU2226-E-M6 |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| Basic dynamic load rating (C) | 591 kN |
| Basic static load rating (C0) | 739 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



NU2226-E-M6 PDF download