- Loyal
- 7036 CTBP4
7036 CTBP4 Bearing | Loyal
| 7036 CTBP4 interchange Loyal 7036 CTBP4 | |
| 7036 CTBP4 cross reference Loyal 7036 CTBP4 | |
| 7036 CTBP4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036 CTBP4 |
| D | 280 mm |
| d | 180 mm |
| C | 46 mm |
| B1 | 46 mm |
| Weight | 8,9 Kg |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7036 CTBP4 |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 245 kN |
| Basic static load rating (C0) | 285 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7036 CTBP4 PDF download