- Loyal
- 22217EMKW33
22217EMKW33 Bearing | Loyal
| 22217EMKW33 interchange SNR 22217EMKW33 | |
| 22217EMKW33 cross reference SNR 22217EMKW33 | |
| 22217EMKW33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 22217EMKW33 |
| D | 150,000 mm |
| d | 85,000 mm |
| H | 36,000 mm |
| B | 36 mm |
| b | 7.9 mm |
| k | 3.5 mm |
| e | 0.22 |
| Y2 | 4.58 |
| Y1 | 3.07 |
| D1 | 136.5 mm |
| Y0 | 3.01 |
| Nlim | 5,400 rpm |
| Nref | 4,100 rpm |
| Mass | 2.55 kg |
| Da max | 139 mm |
| da min | 96 mm |
| ra max | 2 mm |
| rs min | 2 mm |
| Size (mm) | 85x150x36 |
| Width (mm) | 36,000 |
| Bearing number | 22217EMKW33 |
| Dynamic load, C | 324 kN |
| Static load, C0 | 330 kN |
| Bore Diameter (mm) | 85,000 |
| Outer Diameter (mm) | 150,000 |
| Fatigue limit load, Cu | 38.7 kN |
| Radial clearance class | CN |
| Number of lubrication holes | 3 |
| Associated sleeve reference | H317 |
| Max operating temperature, Tmax | 200 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.42 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 7.63 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 10.37 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 6.37 Hz |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



22217EMKW33 PDF download