- Loyal
- 32308BA
32308BA Bearing | Loyal
| 32308BA interchange ZVL 32308BA | |
| 32308BA cross reference ZVL 32308BA | |
| 32308BA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32308BA |
| B | 33 mm |
| T | 35,25 mm |
| a | 27 mm |
| C | 27 mm |
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| Da min | 70 mm |
| da max | 50 mm |
| db min | 49 mm |
| Weight | 1,11 Kg |
| Db min. | 85 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| r2 min. | 1,5 mm |
| Da max. | 81 mm |
| Size (mm) | 40x90x35.25 |
| Width (mm) | 35,25 |
| Bearing number | 32308BA |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Calculation factor (e) | 0,54 |
| Calculation factor (Y) | 1,1 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5 600 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 108 kN |
| Basic static load rating (C0) | 144 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



32308BA PDF download