- Loyal
- R-1240KK1
R-1240KK1 Bearing | Loyal
| R-1240KK1 interchange NMB R-1240KK1 | |
| R-1240KK1 cross reference NMB R-1240KK1 | |
| R-1240KK1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | R-1240KK1 |
| D | 12 mm |
| d | 4 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| L | 9,68 mm |
| L1 | 5,62 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 4x12x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | R-1240KK1 |
| Bore Diameter (mm) | 4 |
| Outer Diameter (mm) | 12 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,959 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



R-1240KK1 PDF download