- Loyal
- SC50VUU
SC50VUU Bearing | Loyal
| SC50VUU interchange Samick SC50VUU | |
| SC50VUU cross reference Samick SC50VUU | |
| SC50VUU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC50VUU |
| d | 50 mm |
| h | 52 mm |
| A | 24 mm |
| D | 61 mm |
| E | 11 mm |
| G | 80 mm |
| H | 102 mm |
| J | 100 mm |
| L | 68,9 mm |
| W | 122 mm |
| S2 | 8,6 mm |
| S1xℓ | M10 |
| Weight | 2,3 Kg |
| Bearing number | SC50VUU |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,82 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



SC50VUU PDF download