  • YAK 20 SGT
YAK 20 SGT Bearing | Ball Bearing Housed Units Pillow Block Units Setscrew Locking
YAK 20 SGT interchange timken | TIMKEN YAK 20 SGT
YAK 20 SGT cross reference timken | TIMKEN YAK 20 SGT
YAK 20 SGT Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: YAK 20 SGT
d: 1.494 lb0.6775 Kg
D: 1.311 in33.30 mm
B: 127.00 mm5.000 in
r(min): 64.3 mm2.531 in
r1(min): 1460 lbf6500 N
Width: 0.787 in20 mm
Size: Industrial
Weight: Shroud Seal
Bearing Number: =Bearings1_Inside Ring Width= mm=Bearings1_Inside Ring Width= in
Housing Construction: 1.085 in27.5 mm
UPC Code: Two-Bolt Pillow Block
Shaft Size Type: 13.5 mm0.531 in
Shaft Size d0.787 in20 mm
Bearing TypeBall Bearing
Bearing NumberGYE20KRRB SGT
Inside Ring Outside Diameter1.085 in27.5 mm
Dimension T0.657 in16.7 mm
Dimension D11.087 in27.6 mm
SeriesIndustrial
Weight1.494 lb0.6775 Kg
Seal TypeShroud Seal
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Alternate Part NameYAK20 SGT
base to Center Height H31.75 mm1.250 in
Total Length L127.00 mm5.000 in
Total Width A1.311 in33.30 mm
Bolt Hole Spacing J96.4 mm3.795 in
Bolt Hole Width N11.1 mm0.437 in
Bolt Hole Length N120.2 mm0.795 in
Foot Height H113.5 mm0.531 in
Total Height H264.3 mm2.531 in
Dimension L142.3 mm1.665 in
Inside Ring Width B=Bearings1_Inside Ring Width= mm=Bearings1_Inside Ring Width= in
Center of Bearing from End S12.7 mm0.500 in
Dimension B11.252 in31.8 mm