  • 240/750YMDW33W45A
240/750YMDW33W45A Bearing | Spherical Roller Bearings/Brass Cage
240/750YMDW33W45A interchange timken 240/750YMDW33W45A
240/750YMDW33W45A cross reference timken 240/750YMDW33W45A
240/750YMDW33W45A Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 240/750YMDW33W45A
d: 2.42
D: 3.69
B: 2.48
r(min): 210
r1(min): 190
Width: 6.000 mm0.240 in
Size: 6.000 mm0.240 in
Y2 - ISO Factor6 0.27
Y1 - ISO Factor5 METRIC
Y0 - ISO Factor4 1015.000 mm40.000 in
Reference Thermal Speed Rating (Oil)7 824.000 mm32.400 in
Reference Thermal Speed Rating (Grease): 1090.000 mm42.9130 in
Design UnitMETRIC
Bearing Weight1049.200 Kg2308.20 lb
Cage TypeYMD
UPC Code087796299009
Cage MaterialBrass
d - Bore750.000 mm29.5280 in
D - Outer Diameter1090.000 mm42.9130 in
B' - Inner Ring Width335 mm13.189 in
B - Outer Ring Width335.000 mm13.1890 in
R - Inner Ring "To Clear" Radius16.000 mm0.240 in
r - Outer Ring "To Clear" Radius26.000 mm0.240 in
da - Inner Ring Backing Diameter824.000 mm32.400 in
Da - Outer Ring Backing Diameter1015.000 mm40.000 in