  • QMCW34J180S
QMCW34J180S interchange timken QMCW34J180S
QMCW34J180S cross reference timken QMCW34J180S
QMCW34J180S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMCW34J180S
d: 3.09
D: 2.08
B: 336 lb152.4 Kg
r(min): 0883450461290
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 180 mm
Size: Metric
Weight: 0.0047 in0.120 mm
Bearing Number: 0.0071 in0.180 mm
Housing Construction: 900 rpm
UPC Code: 600 rpm
Shaft Size Type: 350 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number23234
Shaft Size  180 mm
Shaft Size TypeMetric
Full Timken Part NumberQMCW34J180SM
Locking StyleEccentric
Weight336 lb152.4 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
UPC Code0883450461290
Dimension BC17.00 in431.8 mm
Dimension C9.2500 in235.00 mm
Dimension E8.500 in215.90 mm
Dimension B Fix3.38 in85.9 mm
Dimension B Exp3.46 in87.9 mm
Dimension F19.00 in482.6 mm
Dimension D14.00 in355.6 mm
Dimension H1.13 in28.7 mm
Dimension J (Bolt Size)1 in24 mm
Dimension M5.08 in129.0 mm
Dimension R0.08 in2.0 mm
Dimension S8.430 in214.10 mm
Dimension G15.000 in381.00 mm
Dimension K3.35 in85.1 mm
Dimension L Exp8.59 in218.2 mm
Dimension L Fix8.51 in216.2 mm
Dimension N5.13 in130.3 mm
C0 - Static Load494000 lb2200 kN
C - Dynamic Load (Basic)373000 lb1660 kN
e - Geometry Factor0.33
Y1 - Geometry Factor2.08
Y2 - Geometry Factor3.09
Oil Lubrication - M/N Seal600 rpm
Oil Lubrication - T Seal900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal600 rpm
Grease Lubrication - T Seal800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0047
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0071
Pre Install Clearance Min0.0047 in0.120 mm
Pre Install Clearance Max0.0071 in0.180 mm