- QMC10J050S
| QMC10J050S interchange timken QMC10J050S | |
| QMC10J050S cross reference timken QMC10J050S | |
| QMC10J050S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMC10J050S |
| d: | 4.23 |
| D: | 2.84 |
| B: | 10 lb4.5 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 50 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0016 in0.040 mm |
| Bearing Number: | 0.0026 in0.065 mm |
| Housing Construction: | 4200 rpm |
| UPC Code: | 2400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1800 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22210 |
| Shaft Size | 50 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 10 lb4.5 Kg |
| Housing Construction | Piloted Flange Cartridge |
| Dimension BC | 5.38 in136.7 mm |
| Dimension C | 2.760 in70.10 mm |
| Dimension E | 3.80 in96.5 mm |
| Dimension B Fix | 1.99 in50.5 mm |
| Dimension B Exp | 2.07 in52.6 mm |
| Dimension F | 6.38 in162.1 mm |
| Dimension D | 4.47 in113.5 mm |
| Dimension H | 0.63 in16.0 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.438 in10 mm |
| Dimension M | 1.88 in48.5 mm |
| Dimension R | 0.18 in4.6 mm |
| Dimension S | 2.87 in72.9 mm |
| Dimension G | 4.500 in114.3 mm |
| Dimension K | 1 in25.4 mm |
| Dimension L Exp | 3.13 in79.5 mm |
| Dimension L Fix | 3.05 in77.5 mm |
| Dimension N | 1.06 in26.9 mm |
| C0 - Static Load | 26600 lb118 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 26300 lb117 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.84 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.23 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 4200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3550 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0016 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0026 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0016 in0.040 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0026 in0.065 mm |