  • QVTU14V065S
QVTU14V065S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Single V-Lock Take-Up Block
QVTU14V065S interchange timken QVTU14V065S
QVTU14V065S cross reference timken QVTU14V065S
QVTU14V065S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVTU14V065S
d: 4.32
D: 2.90
B: 17.0 lb7.7 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 65 mm
Size: Metric
Weight: 0.075 mm0.0030 in
Bearing Number: 0.094 mm0.0037 in
Housing Construction: 3050 rpm
UPC Code: 1700 rpm
Shaft Size Type: 1400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22214
Shaft Size  65 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight17.0 lb7.7 Kg
Housing ConstructionTake-Up
Dimension A2.75 in69.9 mm
Dimension C0.88 in22.4 mm
Dimension D5.88 in149.4 mm
Dimension E5.13 in130.3 mm
Dimension F1.31 in33.3 mm
Dimension G1.31 in33.3 mm
Dimension J3.75 in95.3 mm
Dimension L7.63 in193.8 mm
Dimension N3.48 in88.4 mm
Dimension P4.75 in120.7 mm
Dimension RV0.13 in3.3 mm
Dimension S1.060 in26.90 mm
Dimension TV3.35 in85.1 mm
C0 - Static Load52000 lb231 kN
C - Dynamic Load (Basic)47800 lb213 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.32
Oil Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Oil Lubrication - T Seal3050 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Grease Lubrication - T Seal2600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Float0.08 in2.03 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Pre Install Clearance Min0.075 mm0.0030 in
Pre Install Clearance Max0.094 mm0.0037 in