  • QVTU16V075S
QVTU16V075S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Single V-Lock Take-Up Block
QVTU16V075S interchange timken QVTU16V075S
QVTU16V075S cross reference timken QVTU16V075S
QVTU16V075S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVTU16V075S
d: 4.67
D: 3.14
B: 35 lb15.90 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 75 mm
Size: Metric
Weight: 0.095 mm0.0037 in
Bearing Number: 0.120 mm0.0047 in
Housing Construction: 2650 rpm
UPC Code: 1500 rpm
Shaft Size Type: 1200 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22216
Shaft Size  75 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight35 lb15.90 Kg
Housing ConstructionTake-Up
Dimension A3.00 in76.2 mm
Dimension C1.00 in25.4 mm
Dimension D6.75 in171.5 mm
Dimension E5.94 in150.9 mm
Dimension F1.56 in39.6 mm
Dimension G1.56 in39.6 mm
Dimension J4.25 in108.0 mm
Dimension L8.65 in219.7 mm
Dimension N3.55 in90.2 mm
Dimension P4.75 in120.7 mm
Dimension RV0.09 in2.3 mm
Dimension S1.810 in46.00 mm
Dimension TV3.45 in87.6 mm
C0 - Static Load62500 lb278 kN
C - Dynamic Load (Basic)57200 lb254 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Oil Lubrication - T Seal2650 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1200 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Grease Lubrication - T Seal2200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1150 rpm
Float0.08 in2.03 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.095 mm0.0037 in
Pre Install Clearance Max0.120 mm0.0047 in