  • QMPX30J140S
QMPX30J140S interchange timken QMPX30J140S
QMPX30J140S cross reference timken QMPX30J140S
QMPX30J140S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMPX30J140S
d: 3.10
D: 2.08
B: 250 lb113.4 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 140 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.110 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 950 rpm
UPC Code: 650 rpm
Shaft Size Type: 350 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number23230
Shaft Size  140 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight250 lb113.4 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A6.688 in169.9 mm
Dimension B13.000 in330.2 mm
Dimension C8.07 in205.0 mm
Dimension D Max19.13 in485.9 mm
Dimension D Min17.32 in439.9 mm
Dimension E3.68 in93.5 mm
Dimension F22.00 in558.8 mm
Dimension G6.7500 in171.50 mm
Dimension H3.00 in76.2 mm
Dimension K2.99 in75.9 mm
Dimension L7.94 in201.7 mm
Dimension M4.57 in116.1 mm
Dimension R0.26 in6.6 mm
Dimension S7.560 in192.00 mm
C0 - Static Load372000 lb1660 kN
C - Dynamic Load (Basic)286000 lb1270 kN
e - Geometry Factor0.32
Y1 - Geometry Factor2.08
Y2 - Geometry Factor3.10
Oil Lubrication - M/N Seal650 rpm
Oil Lubrication - T Seal950 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal600 rpm
Grease Lubrication - T Seal800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.110 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm